صنایع دستی شهر

صنایع دستی ایزدشهر

وقتی صحبت از استان مازندران می‌شود در کنار چشم‌اندازهایی مثل دریا، جنگل و کوه‌های سر‌به‌فلک‌کشیده صنایع دستی ارزشمند این استان هم جایگاه ویژه‌ای در بین گردشگران دارد. در تمام شهرهای ایران صنایع دستی گوناگونی وجود دارد که با آداب‌ورسوم آن شهر مرتبط است.

تهیه سوغاتی و یادگاری از شهرهای مختلف یکی از بخش‌های جذاب سفر است و صنایع دستی آن شهر یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید.

در ادامه به چندین صنایع دستی به یاد ماندنی مازندران میپردازیم

سفالگری

سفالگری هنری است که قدمتی به طول تاریخ دارد و گواه این مطلب ظروف سفالین کشف شده در غارها‌ست که عمر بعضی از آن‌ها نزدیک به هفت‌هزار سال است. هنرمندان مازندرانی با استفاده از هنر خود و گِل پخته ظرف‌های زیبایی را می‌سازند که در فروشگاه‌های صنایع دستی در مقابل چشمان خریداران می‌درخشند.  

نمدمالی

نمد مالی هنری بسیار قدیمی است که در آن با استفاده از الیاف پشمی به همراه آب محصولاتی مانند کلاه، کوله، کلمد، دوش‌نمد و فرش‌های نمدی تولید می‌شود. جالب است بدانید که نمد بافته نمی‌شود و فقط با فشاری که با دست یا پا روی ترکیب الیاف و آب می‌آورند تولید می‌شود. نمدمالی چندین هزار سال قدمت دارد اما تاریخ و مکان پیدایش آن به‌صورت دقیق مشخص نیست.

پارچه بافی

پارچه‌بافی یکی از شاخه‌های نساجی و از هنرهای قدیمی استان مازندران است که با ریسیدن نخ پارچه تولید می‌شد و از آن پارچه‌ها برای دوخت لباس‌‌های مختلف استفاده می‌کردند. در گذشته با پارچه‌های نخی، ابریشمی و پشمی لباس دوخته می‌شد. پارچه‌های نخی و لطیف شمد، پارچه‌های ابریشمی الیجه و پارچه‌های پشمی چوغا و باشلق نام دارند.

موج بافی

موج‌بافی یکی از صنایع دستی استان مازندران است که در آن پارچه‌های پشمی تولید می‌کنند. موج‌بافی به دلیل ارزان‌قیمت بودن مواد اولیه هنری فراگیر است و در بسیاری از شهرها و روستاهای این استان انجام می‌شود. هنرمندان مازندرانی با استفاده از موج‌بافی و به‌وسیله پشم و دستگاه بافندگی محصولاتی مانند پتو، رختخواب، کرسی، سجاده و پشتی می‌بافند.

گلیم بافی

گلیم‌بافی یکی از صنایع دستی استان مازندران است که بافت آن در بیشتر شهرهای این استان رایج است. طرح‌های گلیم برگرفته از نقش‌‌ونگار‌های طبیعت است و معمولاً از رنگ‌های شاد در بافت آن استفاده می‌شود. گلیم به‌وسیله دستگاه‌ گلیم‌بافی بافته می‌شود و با توجه به نوع و طرح آن دستگاهش هم تغییر می‌کند. گلیم ساده باف، گلیم چرخی‌باف و گلیم سوزنی از انواع دستگاه‌های گلیم بافی‌اند.

حصیربافی

حصیربافی یکی از محبوب‌ترین صنایع دستی استان مازندران است که بیشتر در غرب این استان رواج دارد. وسایلی که با حصیر بافته شده‌اند در بدو ورود به شهرهای شمالی در فروشگاه‌ها توجه مسافران را به خود جلب می‌کنند و در بیشتر اوقات جزو اولین سوغاتی‌اند که توسط گردشگران خریداری می‌شوند. برای حصیربافی از نی و دیگر گیاهان خودرو مثل گاله و واش استفاده می‌شود. کلاه، سبد و زیرانداز‌های حصیری از معروف‌ترین محصولات حصیر بافی‌اند.

لاک تراشی

لاک‌تراشی هنری است که به‌وسیله آن لوازمی مثل ملاقه، قاشق، کتری، قند چوله و تنباکو چوله را با استفاده از چوب می‌سازند و یکی از صنایع دستی چوبی مازندران است. لاک‌تراشی با چوب‌های جنگل، ابزار اولیه کنده‌کاری و برش ساخته می‌شود. جالب است بدانید بعضی از لاک‌تراشان از ریشه درختان هم استفاده می‌کنند. در حال حاضر لاک‌تراشی که از صنایع دستی استان مازندران است در بیشتر روستاهای استان مازندران رواج دارد و اگر از این وسایل به‌خوبی نگهداری شود عمری بیشتر از صد سال خواهند داشت.

منبت کاری

جنگل های انبوهی که در استان مازندران وجود دارد، باعث شده اشیای زیادی از جنس چوب توسط مردم این استان ساخته شود. اما کم کم ذوق و سلیقه مازندرانی ها کنده کاری روی چوب را به وجود آورد و ظاهر همه این اشیا به واسطه این هنر زیباتر از همیشه شد. معمولا از چوب درخت هایی مثل گردو، راش و افرا برای این کار استفاده می شود.

منبت و برجسته کاری هم از دیگر صنایع دستی چوبی مازندران است که در مازندران اجرا می شود. درها و پنجره‌های قدیمی که از جنس چوب بودند، با این هنر گرانبها تزئین می‌شدند.